Dagmar Sváteková

Dagmar Sváteková

Všetko je možné, nemožné trvá len o čosi dlhšie

Dagmar Sváteková je veľká bojovníčka. Jej život pred šiestimi zmenila mozgová príhoda, avšak nedovolila, aby sa naplnili zlé prognózy. Teraz mení životy iných. Snaží sa byť inšpiráciou, príkladom. Pomáhať a vnášať svetlo do životov iných.

Svetu by možno prospelo, keby si každý jeden z nás vyskúšal prežiť na vozíku čo i len jeden deň. Alebo ako nevidiaci. My zdraví veľakrát chtiac, či nechtiac, vytvárame bariéry. Nemáme príležitosť konfrontovať sa so životom s obmedzením alebo ich jednoducho nosíme v sebe.

Aj zdravotne postihnutí sú ľudia ako my. Len inak obdarení, nepotrebujú našu ľútosť. Ani ju nechcú. Potrebujú však, aby sme viac vnímali a chápali, že aj oni sú súčasťou tohto sveta, že tu žijú ako plnohodnotní ľudia, že si ich vážime a že s nimi rátame. Aj oni pracujú, venujú sa umeniu, študujú, športujú, vyrábajú krásne veci... Padajú a vstávajú, plačú a smejú sa...

„Sme takí ako vy,“ zdôrazňuje Dada, ktorej síce osud zobral schopnosť pohybovať sa bez opory, či bez ťažkostí rozprávať, nezobral jej však chuť, odhodlanie, energiu, radosť, ani úsmev z tváre a iskru z oka. :)