Denis Kučera
workoutový špeciál Sloboda na hrazdách v sobotu na priestranstve pri Zátoke pokoja

„Nos svoje tragédie ako brnenie, ktoré ta chráni, nie ako putá, ktoré ta obmedzujú.”

Denis Kučera vyrastal ako bežné dieťa. Od malička športoval, chodil do školy, jeho život vyzeral ako tisíce iných. Všetko sa zmenilo, keď mu v dvanástich rokoch diagnostikovali ťažkú chorobu a následkom série udalostí a rôznych komplikácií ochrnul na dolnú časť tela. Nemocnicu v trinástich rokoch opúšťal s ochrnutím, ktoré mu išlo i do rúk, 28-kilový a závislý na morfiu. Nad ochorením sa mu síce podarilo zvíťaziť, čakal ho však ešte ťažší boj – uveriť sám sebe a tomu, že tým všetkým neprešiel preto, aby to vzdal. Podarilo sa, a napriek všetkému, našiel spôsob, ako žiť ďalej.

„Snažím sa v živote brať všetko s nadhľadom a pobiť sa s tým, hľaďať na negatívnych veciach pozitíva a byť dobrým človekom,” hovorí Denis, ktorý sa dnes sa svojimi aktivitami snaží motivovať ľudí dostať sa z ťažkej situácie, v akej bol kedysi aj on sám. Venuje sa workoutu (cvičeniu s vlastnou váhou) a v tejto oblasti dokáže veci, s ktorými majú problém aj mnohí zdraví športovci.

“Tá sloboda na hrazdách a pocit, že ľudia ťa neľutujú, práve naopak, podporujú v tom, čo robíš, je neopísateľný a zároveň povzbudzujúci na psychiku.”

Prezentácia Denisa Kučeru spojená s ukážkou cvičenia sa uskutoční v sobotu 10. novembra 2018 na priestranstve medzi Zátokou pokoja a cestným mostom od 10:00 do 13:00 Podujatie prebehne v spolupráci s Dominikom Souhradom.

Denis Kučera

vizitka

• má 25 rokov
• narodil sa a žije v Seredi
• ukončil magisterské vysokoškolské štúdium
• svoj voľný čas delí medzi rodinou a svojou priateľku
• stretnúť sa s ním môžete na živej streaming video platforme Twitch.tv, kde vystupuje pod prezývkou Hyperwheel
• je členom OZ CalistheniX Sereď
• bol jedných z organizátorov CalistheniX Workout Competition - podujatia, ktoré sa konalo v septembri 2018 v Seredi a kde sa zišli workoutisti zo Slovenska i Česka.

Workout

Steet workout je športová aktivita s vlastnou váhou tela, ktorá zahŕňa rôzne cviky na verejných športových ihriskách, predovšetkým na hrazde, bradlách, rebrinách, horizontálnych rebríkoch a iných konštrukciách, preliezkach, schodoch a pod. Hlavný dôraz je na cvičení s vlastnou váhou, rozvoj sily a vytrvalosti. Samotný tréningový systém je zložený z rozmanitých typov zhybov, kľukov, drepov, poskokov, šprintov, prednožovaní a zdvihov nôh, statických držaní, cvikov zameraných na strednú časť tela, atď. Využívajú sa rýchle aj pomalšie opakovania. Tento typ športovej aktivity dokáže veľmi účinne rozvíjať silové schopnosti, ale aj svalovú vytrvalosť a objem svalov. Street workout je okrem toho efektívny pri podpore spaľovania tukov, zlepšení koordinačných a stabilizačných vlastností, zlepšení flexibility, a precvičujú sa tu aj tzv. skryté svaly, ktoré sa pri bežnom cvičení v posilňovni vôbec nemusia zapájať.

Fotografie: